Predstavitev
Sekcija za šolsko, študentsko in adolescentno medicino
Sekcija za šolsko, študentsko in adolescentno medicino
Sekcija za šolsko, študentsko in adolescentno medicino pri SZD (Slovenskem zdravniškem društvu) (www.szd.si) združuje zdravnike specialiste šolske medicine, pediatre in druge zdravnike, ki delajo s šolarji/dijaki, adolescenti in študenti.
Sekcija je bila ustanovljena leta 1981 kot Sekcija za šolsko in visokošolsko medicino. Naziv se je spremenil v letu 2013, ko je bila dodana še adolescentna medicina, ki kot doživlja pospešen razvooj kot samostojna stroka v zadnjih desetletjih.
Sekcija je članica evropskega združenja EUSUHM – European Union for School and University Health and Medicine in sodeluje z IAAH – International Association for Adolescent Health.
Sekcija za šolsko in visokošolsko medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu je bila ustanovljena leta 1981 na pobudo šolskih zdravnikov, specialistov šolske medicine, specializantov in drugih zdravnikov, ki so delali v šolskih dispanzerjih. Da je nastalo samostojno združenje pri SZD, se lahko zahvalimo veliki podpori zaposlenih na Univerzitetnem zavodu za zdravstveno varstvo (sedaj Nacionalni inštitut za javno zdravje NIJZ) – Enoti za zdravstveno varstvo šolskih otrok in mladine pod vodstvom prim. dr. Fine Dovečar, dr. med. in angažiranosti prim. Urške Arko, dr. med..
Na prvi volilni skupščini je bil sprejet statut Sekcije in načrt aktivnosti. Sekcija sodeluje z ostalimi Sekcijami in Združenji pri Slovenskem zdravniškem društvu.
Do leta 1989 je Sekcija aktivno sodelovala na jugoslovanskih srečanjih Školske i Univerzitetne medicine, člani so se udeleževali kongresov Evropskega združenja za šolsko in univerzitetno medicino in zdravstvo – EUSUHM (European Union for School and University Health and Medicine) ter zadnja leta tudi kongresov IAAH (International Association for Adolescent Health).
Leta 1996 je Sekcija postala članica EUSUHM, kjer ima od leta 2000 dalje tudi člana v izvršnem odboru – EC EUSUHM (od 2000 do 2011 je prevzemala to nalogo Mojca Juričič, od 2011 do 2019 Miroslava Cajnkar Kac, od leta 2019 pa nas zastopa Bernarda Vogrin).
V tem času so bile v okviru EUSUHM sprejete Dubrovniška deklaracija o šolski zdravstveni službi v Evropi, Tampere deklaracija o Univerzitetni zdravstveni službi ter Rotterdamska deklaracija o mladinski zdravstveni službi (https://eusuhm.org/publications/declarations/). V okviru SZO (Svetovne zdravstvene organizacije) so bili skupaj z EUSUHM-om sprejeti standardi in kompetence za delo v šolski zdravstveni službi (https://www.who.int/teams/maternal-newborn-child-adolescent-health-and-ageing/adolescent-and-young-adult-health/school-health/school-health-services) in drugi dokumenti (https://www.who.int/publications/i/item/9789240029392).
Od osamosvojitve Slovenije dalje je s strani Sekcije vsake štiri leta organiziran slovenski kongres šolske, študentske in adolescentne medicine. Do sedaj so bili organizirani naslednji kongresi:
– 1993 v Radencih – Šolar in študent v svojem okolju (lokalni organizator Jože Šumak),
– 1997 na Brdu pri Kranju – Ogroženo zdravje šolarja (lokalna organizatorica Katka Kordež Pešak),
– 2001 v Novem mestu – Mladostnik in zdravje (lokalna organizatorica Maruška Plut Levstek ),
– 2005 v Mariboru – Zdrava mladina, naša bodočnost (lokalni organizator Leon Radolli),
– 2009 v Ljubljani – 100. obletnica obstoja šolske zdravstvene službe na Slovenskem (lokalni organizator Mojca Juričič).
– 2013 na Debelem Rtiču – Celosten pristop in vloga javnega zdravja (lokalna organizatorica Breda Franetič Prunk),
– 2017 v Portorožu – Zdravje šolarjev in mladostnikov v luči pasti sodobnega življenja (lokalna organizatorica Vesna Lazar Daneu),
– 2022 v Mariboru – Mladostnik na prepihu časa (lokalna organizatorica Bernarda Vogrin).
Na kongresu se podeljuje tudi priznanje, ki je poimenovano po šolski zdravnici dr. Slavi Lunaček.
Dosedanji prejemniki:
1997 – URŠKA ARKO in BOŽENA SKALICKY
2001 – FINA DOVEČER
2005 – JOŽICA MUGOŠA
2009 – JOŽE ŠUMAK
2013 – MARUŠKA PLUT LEVSTEK
2017 – MOJCA JURIČIČ
2022 – BREDA PRUNK FRANETIČ
Leta 2003 je bila Sekcija lokalni organizator kongresa EUSUHM z naslovom »Caring for Europe’s young Generations«. Kongres je potekal od 3. – 5. septembra 2003 v Ljubljani.
Leta 2008 je Sekcija organizirala 14. Evropsko srečanje IAAH z naslovom Reducing Health Inequality among Youth Role of Adolescent/School Medicine. Srečanje se je odvijalo od 25. – 27. septembra 2008 v Portorožu.
Sekcija organizira dodatno, poleg slovenskega kongresa z mednarodno udeležbo na vsake štiri leta, še tri do štiri strokovna srečanja letno.
Sekcija je sodelovala tudi pri nekaterih mednarodnih projektih kot so:
1. Bilateralni projekt: Co-operation project between Flanders and Slovenia: Implementation of a methodology for the development of evidence-based guidelines in school health care
2. Projekti SZO (Svetovna zdravstvena organizacija) in CDC (Centre for Disease Control): Global Youth tobacco Survey, Global School Personnel survey in Global Health Profession Student Survey.
V okviru Sekcije aktivno sledimo in se odzivamo na dogajanje na področju sprejemanja zakonov in drugih aktivnosti, ki so v povezavi z zdravjem šolskih otrok in mladostnikov.
Zveza društev SZD
Sekcija ŠŠAM
Dunajska 162
1000 Ljubljana
To spletno mesto uporablja piškotke za boljšo uporabniško izkušnjo. Če boste spletno mesto uporabljali še naprej, s tem privolite v njihovo nadaljnjo uporabo.
PodrobnostiStrinjam seSpletna stran uporablja piškotke, ki se lahko namestijo v vašo napravo. Piškotki nam omogočajo beleženje statistike obiska naše spletne strani, obogatijo lahko vašo uporabniško izkušnjo in prilagodijo vašo relacijo do našega spletnega mesta.
Če želite izvedeti več, vas prosimo, da se sprehodite skozi kategorije spodaj. Posamezne nastavitve lahko prilagodite vašim željam. Opozarjamo vas, da blokiranje nekaterih vrst piškotkov lahko vpliva na uporabniško izkušnjo na naših spletnih straneh in na storitve, ki jih ponujamo.
Nekateri piškotki so nujno potrebni za zagotavljanje delovanja storitev, ki so na voljo na spletni strani in za uporabo nekaterih posebnih funkcij.
Ker so tovrstni piškotki nujno potrebni za osnovno delovanje spletne strani, jih ne smete zavrniti, saj bi s tem vplivali na samo delovanje strani. Lahko jih sicer blokirate ali izbrišete tako, da spremenite nastavitve brskalnika in blokirate vse piškotke na določeni strani.
Ti piškotki zbirajo podatke, ki se uporabljajo z namenom, da bi nam pomagali razumeti, kako se uporablja naša spletna stran ali kako učinkovite so naše tržne akcije. Pomagajo nam pri prilagajanju naše spletne strani in aplikacij, da bi s tem izboljšali uporabniške izkušnje obiskovalcev naše spletne strani.
Če ne želite, da sledimo vašemu obiskovanju naših spletnih strani in podstrani, lahko sledenje onemogočite tukaj:
Uporabljamo tudi nekatere zunanje storitve, kot so Google Webfonts, Google Maps ter servisi Vimeo in Youtube. Ker omenjeni ponudniki lahko zbirajo osebne podatke, kot je vaš naslov IP, vam ponujamo možnost, da jih na tem mestu blokirate. Opozarjamo vas, da bi to lahko močno zmanjšalo funkcionalnost in videz naše spletne strani. Vse spremembe bodo stopile v veljavo, ko boste ponovno naložili spletno stran.
Nastavitve Google Webfonts:
Nastavitve Google Maps:
Servisi Vimeo in Youtube:
Podrobnosti o naših piškotkih in nastavitvah zasebnosti lahko preberete na naši spletni strani o politiki zasebnosti.